Bralna Značka 2019/20

Povezava na eko bralna značka

PRIPOROČILNI SEZNAM KNJIG ZA BRALNO ZNAČKO ZA LETO 2019/20:

Otroci prvih in drugih razredov  izberejo knjige po lastni izbiri. Z učiteljico se dogovorijo, koliko pravljic in pesmic bodo povedali.

3. razred

Gilles Gauthier : Velike težave malega Marka…(ali katerakoli knjiga iz zbirke Knjižne stopničke, založbe Tuma)
Kajetan Kovič : Moj prijatelj Piki Jakob
Desa Muck : Anica in materinski dan …(ali katerakoli knjiga iz zbirke Zbirka Anica, založbe Mladinska knjiga),
Uli Waas : Kje je Malka…(ali katerakoli knjiga iz zbirke Berem sam, založbe Kres),
ljudska : Zlatorog
Slovenske ljudske pravljice (MK)
Christine Nöstlinger: Franceve televizijske zgodbe
Primož Suhodolčan: Pozor! Pravljice! (katerakoli knjiga iz te zbirke)
Miklavž Komelj: Kako sta se gospod in gospa pomirila

pesniške zbirke :
Andrej Rozman Roza: Mali rimski cirkus
Zvezdana Majhen : Kam kaka sonce
Kovič Kajetan : Zlata ladja
Niko Grafenauer: Pedenjped
Tatjana Pregl Kobe: Hlačke za oblačke

4. razred

Ela Peroci: Za lahko noč
Geronimo Stilton: Zabavne zgodbe (zbirka)
Astrid Lindgren: po izboru
Majda Koren: Eva in kozelj, Mici iz drugega a
Thomas Brezina: Zbirka Novohlačniki
Carolin Philipps: Bela kava in Posipanec
Janja Vidmar: Kebarie
iz zbirke Zlata ptica – knjiga z naslovom : Slovenske ljudske pripovedi
Lucija in Damijan Stepančič: Kako so videli svet
Primož Suhodolčan: Živalske novice
Roald Dahl: Jakec in breskev velikanka
Roald Dahl: Charlie in veliko stekleno dvigalo

 

pesniške zbirke:
Bina Štampe Žmavc : Nebeške kočije
Niko Grafenauer : Sonce nad vodometi
Tone Pavček : Vrtiljak
Zvezdana Majhen: Trikrat bravo za naravo

5. razred

PROZA

1. Svetlana Makarovič, Teta Magda
2. Dim Zupan, Hektor in … (ena po izbiri)
3. Rene Guillot, Bela griva
4. France Bevk, Pestrna
5. Janja Vidmar, Kebarie
6. Branka Jurca, Uhač in njegova druščina ali
Vohljači in prepovedane skrivnosti
7. Reiche Dietlof, Dogodivščine hrčka Frančka

POEZIJA

1. Saša Vegri, Kaj se zgodi, če kdo ne spi
2. B. Štajnec-Žanerič, Čaroznanke
3. Feri Lainšček, Cicibanija
4. Miroslav Košuta, Na Krasu je krasno
Če želiš imeti opravljeno bralno značko, moraš prebrati 4 prozna dela in vsaj 2 pesniški zbirki iz zgornjega seznama. Iz pesniških zbirk, ki jih boš prebral, si izberi 3 pesmi z najmanj 4 kiticami in se jih nauči (v poštev ne pridejo pesmi, ki si se jih učil prejšnja leta). Bralno značko lahko opravljaš do 30. 4. 2013.

6. razred

Tone Partljič: Hotel sem prijeti sonce
Angelo Cerkvenik: Ovčar Runo
Meindert De Jong: Kolo na šolski strehi
Michael Dorris: Deček po imenu Vidi za drevesi
Michael Ende : Čarobni napoj
Mira Mihelič : Pridi, mili moj Ariel
Vitan Mal : Ledosned
Dim Zupan : katerakoli knjiga Drekca Pekca in Pukca Smukca
Ronald Dahl: Matilda ali Charli in tovarna čokolade
France Bevk: Zlata voda
Day Pilkey: katerakoli knjiga iz zbirke Kapitan Gatnik
Edvard Petiška: Stare grškr bajke
Cornelia Funke: Srce iz črnila
Johanna Spyri: Heidi
Marjolijn Hof: Mama številka nič
Kazumi Jumoto: Nepričakovan konec poletja

pesniški zbirke:
Tone Pavček : Deček gre za soncem
Zvezdana Majhen : Pentlje
Franjo Frančič: Imej se rad
Srečko Kosovel: Sonce na Krasu
Tristo narodnih

7. razred

Miško Kranjec: Otroci , čigavi ste?
Ivan Sivec: Čarobna violina
Franjo Frančič : Ulica svobode
Henry Gilbert : Robin Hood
Horace Walpole : Otrantski grad
Roald Dahl : Odvratne rime
Karl Bruckner: Sadako hoče živeti
Michel Brûlé: Deček, ki je želel spati
Erik-Emmanuel Schmitt: Oskar in gospa v rožnatem
katerakoli knjiga iz zbirke Zbirka Pisanice, založbe Mladinska knjiga
Brokatna podoba (pravljice kitajskih manjšin)
Alma M. Karlin: Modri mesec
Anita Desai: Vas ob morju
Witi Ihimaera: Legenda o jezdecu kitov
John Boyne: Nace gre od doma
Desa Muck: Nebo v očesu lipicanca
Tadej Golob: Zlati zob
pesniške zbirke:
Svetlana Makarovič: Mačnice
Ervin Fritz: Vrane
Boris A. Novak :Periskop
Andrej Rozman Roza: Mali rimski cirkus
Tristo narodnih
Srečko Kosovel: Sonce ima Krono

8. razred 

Fran Milčinski : Ptički brez gnezda
Slavko Pregl : Počesane muhe
Sue Townsend : Jadran Krt (po izbiri)
Rosa Guy : Prijateljici
Desa Muck : mladinska knjiga po izbiri
knjiga po izbiri iz zbirke Zorenja, založba Miš ali iz zbirke Zbirka Knjigožer, Mladinske knjige
Ivan Sivec: Skrivnost zlate reke ali Enajsta ovira
Prežihov Voranc: Solzice
Clive Woodall: Pogumno ptičje srce
Jacqueline Wilson: Problemi na netu
Dušan Čater: Pojdi z menoj
Miško Kranjec: Otroci, čigavi ste?
Cornelia Funke: Kralj tatov
Lois Lowry: Iskanje modre
Velma Wallis: Ženici
Stephen Law: Modrijanovi zapiski
Jure Černič: Bebo

pesniški zbirki:
France Prešeren : Poezije
Tristo narodnih

9. razred

Richard Bach : Jonatan Livingston Galeb
Antoine de Saint-Exupery : Mali princ
Milovan Vitezovič : Lajanje na zvezde
katerakoli knjiga iz zbirke Zbirka Odisej, Mladinske knjige
katerakoli knjiga iz zbirke Zbirka Metuljev let, založbe Učila
Nejka Omahen : knjiga po izbiri
Urban Golob: Na beli steni
Janja Vidmar: Princeska z napako ali Moj prijatelj Arnold
Ivo Zorman: Bolečina odraščanja
Miro Cerar: Kako sem otrokom razložil demokracijo
Bina Štampe Žmavc: Cesar in roža
Kate McCaffrey: Uničimo jo!
Janja Vidmar: Brez
Cvetka Bevc: Devetka

poučne knjige:
C. W. Ceram : Pokopane kulture
knjiga po izbiri iz zbirke Veliki mojstri klasične glasbe, Mladinske knjige
Elisabeth Bonneau : Nikoli več v zadregi

pesniške zbirke:
tri pesmi slovenskih modernistov (Kette, Murn,Cankar,Župančič)
Tristo narodnih

Dobre knjige lahko najdete tudi na tej povezavi:
https://www.mklj.si/zlata-hruska